Dancehall

Gatunek muzyczny wywodzący się z Jamajki, powstały pod koniec lat 60-tych z klasycznego reggae. Dancehall jest od niej jednak o wiele szybszy i żywszy, a DJ-e (odpowiednicy MC w hiphopie) “nawijają” do cyfrowych podkładów zwanych riddimami, granych przez selektorów. Gorący taniec w rytm tej muzyki to grinding.

Największe światowe gwiazdy tej muzyki to: Sean Paul, Yellowman, Nicodemus Ninjaman, Peter Metro, Cutty Ranks, SupaaCat, MadCobra, Sister Carol, Sister Nancy, Lady Saw, Shabba Ranks, Sizzla Kalonji, Vybz Kartel, Shaggy, Anthony B, Bounty Killer, Buju Banton, Beenie Man, Collie Buddz czy Elephant Man.

Jednocześnie, na równi ze wzrostem popularności nowego nurtu na wyspie, począł rozwijać się kult tańca. Winston Blake, jeden z weteranów dhl, w pewnym z wywiadów stwierdził, że taniec to absolutna podstawa, a jego umiejętność jest obowiązkiem każdego Jamajczyka. Według Blake’a ktoś, kto przychodzi na zabawę, a nie potrafi tańczyć, zostanie wyśmiany. Nie powinien pojawiać się na imprezach dopóty, dopóki nie okiełzna sztuki fuzji ciała z muzyką.

Dancehall więc, od samego początku, nierozerwalnie łączy się z tańcem, jest stworzony do tańca, skierowany do odbiorców przebywających na parkiecie. Ma porywać i wręcz zmuszać do ruchu. Tak też pozostało do dziś. Warto wspomnieć, że jedynie na Jamajce pojawił się kult Dancehall Queen – kobiety, która tańczy najseksowniej, najlepiej. Co roku organizowany jest tam konkurs, podczas którego w szranki stają rzesze kandydatek. Każda chce zdobyć ten, jakże zaszczytny tytuł. Dziś, kiedy dancehall wreszcie zawitał do polskich klubów, sami możecie się przekonać jak działa powodując, że nogi same rwą się na parkiet.

Poinformuj mnie o nowych kursachAdministratorem danych osobowych wskazanych w formularzu jest “Nova” Anna Bełech nip 6762032208. z siedzibą
przy ul. Grabowskiego 11/5 31-126 Kraków. Podanie danych jest dobrowolne. Osobie, której dane dotyczą
przysługuje prawo dostępu do jej danych oraz prawo ich poprawiania lub usunięcia.

Znajdź nas

ul. Grabowskiego 11
31-126 Kraków

T:  +48 12/633 18 23
M:  +48 728 986 198
M:  +48 662 118 086

nova.krakow@novaszkolatanca.pl

GG:  10201398

 

Honorujemy następujące karty partnerskie: Projekt bez tytułu